Blog cover photo

Lignos / Blog / Atypické záhradné chatky a drevostavby sú pre nás výzvou


Atypické záhradné chatky a drevostavby sú pre nás výzvou

Zverejnené 12.1.2021 v kategórii - Terasy

Koncom roka realizovala naša spoločnosť Lignos s.r.o jednu zo svojich najzaujímavejších drevostavieb. Už základné zadanie - vytvoriť komplex spojených stavieb - modernej záhradnej chatky so strechou, ktorá tvorí pochôdznu terasu, prestrešenie terasy plným, čírym polykarbonátom a balkónu, vzbudilo náš záujem. Navrhli sme všetky tieto stavby navzájom prepojiť okolo domu pergolou s posuvnými slnolamami a výsledok bol vynikajúci.
 

Záhradná chatka s terasou Lipová alej


Celková koncepcia drevostavby nebola však jediný problém tohto projektu. Nakoľko sa jednalo o pasívny dom stavaný technológiou so steico nosníkmi, nebol možný akýkoľvek zásah do plášťa domu. Preto sme vytvorili samonosnú stabilnú konštrukciu, ktorá dom obopína a zabezpečuje požadovanú tesnosť medzi fasádou a strechami jednotlivých drevostavieb.
 

Záhradná chatka s terasou Lipová alej IV


Samostatnou kapitolou bolo vytvorenie posuvného systému slnolamov, pretože mechanizmus nesmel prekážať voľnému pohybu osôb medzi stĺpmi. Aj tento problém sme vyriešili k spokojnosti zákazníka. pričom tienenie miestností s veľkými oknami a zároveň zachovanie ľahkosti a vzdušnosti veľmi ocenil.
 

Záhradná chatka s terasou Lipová alej II

Otvorenosť celého priestoru umocňuje použitie číreho plného polykarbonátu na prestrešení terasy. Tento materiál nie je lacný, jeho výhody sú však nesporné. Farebné riešenie sme navrhli v moderných odtieňoch edície Grey od firmy Remmers. Kombináciu metalicky sivej farby na konštrukcii a zelených slnolamov, ktoré navrhol objednávateľ sme síce určitý čas "trávili", ale výsledok sa ukázal veľmi pôsobivý a obidve farby sa vzájomne vhodne dopĺňajú. Celá realizácia bola výsledkom našej kolektívnej práce, od návrhu konštrukcie a materiálov, cez výrobu až po finálnu montáž. Práve takéto stavby preverujú naše schopnosti opustiť zabehnuté pohľady a postupy a pripraviť pre zákazníka vždy adekvátne riešenie.
 

Veľmi sa tešíme na ďalšie podobné výzvy, pretože sme pripravení sa s nimi konfrontovať.